TEMEL-TEKNİK ANALİZ VE KARAR ALMA SÜRECİ

ÖĞRENMEK KAZANMANIN YARISIDIR.

teknik-analiz                                                             

 

Öğrenmenin ve kendini yetiştirmenin sonu olmadığı konusunda şüphe yok. Gelişmek istiyorsak bilimsel yaklaşımın hayatımızın her alanında başat rolü üslenmesi gerekiyor. Temel ve Teknik Analizin finansal kararlar almadaki vazgeçilmezliğini de bu kapsamda değerlendirmek kaçınılmazdır.

Buna rağmen finansal karar alma hususunda her duyduğumuza inanıyoruz. Bilimsel hiçbir gerekçeye dayanmadığı halde duyduklarımıza inanmak, en kolay yol olarak işimize geliyor.

 Peki biz fiyatların ulaşacağı seviyeyi veya yıl sonu kur seviyesini nasıl tahmin ediyoruz?  Emin olun biz bir trendin nereye kadar devam edeceğini ve fiyatların ne seviyeye çıkacağını tahmin etmeye çalışmıyoruz. Yani kehanetle işimiz yok.

Biz sadece trendin yönünü belirliyor, takip ediyor ve içinde oturuyoruz. Kulaktan dolma haberlerle hiç bir beklenti içine girmiyoruz.

Hatırlayın, 2017 başında doların 4 hatta 5 seviyelerine çıkmasını bekleyerek 3,8-3,9 seviyelerinden dolar satın alanlar olmuştu. Maalesef söz konusu alıcılar daha çok uzun süreler kar için beklemek zorunda kalabilirler. O vakitte bir çok yayın organı ve analistin yorumlarına bakılacak olursa, dolar 4- 5 seviyelerine kadar çıkması gerekiyordu. Genel beklenti böyleydi.. Oysa eğer trend takip yöntemleri ile trendin 3,72’de bittiğini görebilselerdi, yaptıkları hatadan erkenden dönebilecek ya da belki hiç girmemiş olacaklardı.

Piyasalardaki belirsizlikleri öngörmek için elde harika trend takip analiz teknikleri varken geleceği tahmin etmeye çalışmak boşunadır. Küresel bazı finansal araçların birbiriyle etkileşimlerini de analiz ederek strateji belirlemek, yapılması gereken en doğru iş olacaktır. Böylelikle, temel ve teknik analiz yöntemlerini uyguladıktan sonra trendin yönü objektif olarak ortaya çıkıyor.

Sadece biraz gayret..

Eyüp Polat